CEZA VE KORKU BEYİN FONKSİYONLARINI BOZUYOR

Prof.Dr. Nevzat TARHAN uyarıyor. Çocuğunuzun davranışlarını şekillendirmede ceza yoluna gidiyorsanız dikkat edin diyor. Çünkü cezayla birlikte çocuklarda korku duygusu gelişiyor.

Gelişen korku da beyin fonksiyonlarını bozuyor. Hal böyle olunca çocuktaki zihinsel alma kapasitesi, girişkenlik, keşfedicilik gibi özellikler köreliyor…

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat TARHAN günümüzde birçok ebeveynin çocuklarının davranışlarını şekillendirme yolunda cezalandırma yönetemini seçtiğine dikkat çekiyor ve cezalandırma yönteminin yetersiz bir öğretim yolu olduğuna vurgu yapıyor.

‘’Bağımlılık’’ isimli kitabında ‘’Davranışsal Bağımlılıklar’’ bölümünde konuyu ayrıntısıyla ele alan Rektör Nevzat TARHAN, ebeynlere bu konuda önemli uyarılarda bulunuyor. Ebeveynin seçtiği ceza yönteminin çocukta korku duygusunu geliştirdiğini, korkunun da beyin fonksiyonlarını etkilediğini ve zihinsel süreçlerin korku ile bozulduğunu kaydediyor. Kitabında Tarhan; ‘’Çocuğunuzun bilgisayar oyunlarıyla çok meşgul olması veya internette arkadaşlarıyla uzun süre chat yapması karşısında, davranışlarını karşısında, davranışlarını şekillendirmek adına ceza yoluna gidiyor olabilirsiniz. Oysa cezalandırıcı eğitim, hangi yaşta olursa olsun yetersiz bir öğretim yöntemidir. Cezanın karşısında gelişen korku duygusu, otonom sinir sistemini ve beyin fonksiyonlarını etkiler. Sindirim sistemi, kan dolaşımı, kalple birlikte zihinsel süreçler korku ile bozulur.

Yazının devamı https://www.e-psikiyatri.com/ceza-ve-korku-beyin-fonksiyonlarini-bozuyor-27230